Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Intrebari teoretice
19-05-2012, 07:43 AM (Ultima modificare: 19-05-2012 07:51 AM de Iulian.)
Răspuns: #11
RE: Intrebari teoretice
(16-05-2012 07:58 PM)maestrulvlad A scris:  
(16-05-2012 03:57 PM)cipriancx A scris:  Ideea e sa iei acele numere complexe de forma a+bi astfel incat daca inlocuiesti x cu a+bi, numarul obtinut din sa aiba partea imaginara zero. Problema e ca daca faci asta...ajungi la niste formule destul de complicate si eu unul nu prea reusesc sa le dau de capatBig Grin

Eu am verificat si cu wolframapha..si ecuatia are niste solutii..ca daca le ghicesti, poti linistit sa te faci ghicitor.

Transformam inecuatia din problema in ecuatia , unde c este un numr real negativ si solutiile acestei ecuatii si deci implicit si ale inecuatiei sunt date de formulele lui Cardan unde p=5i si q=3-c.
(16-05-2012 03:57 PM)cipriancx A scris:  Ideea e sa iei acele numere complexe de forma a+bi astfel incat daca inlocuiesti x cu a+bi, numarul obtinut din sa aiba partea imaginara zero. Problema e ca daca faci asta...ajungi la niste formule destul de complicate si eu unul nu prea reusesc sa le dau de capatBig Grin

Eu am verificat si cu wolframapha..si ecuatia are niste solutii..ca daca le ghicesti, poti linistit sa te faci ghicitor.

In matematica nu exista ghicitori ci multa,multa munca cu transpiratie si un strop de inspiratie......Formulele lui Cardan rezolva inecuatia de gradul 3..... Rolleyes
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)