Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Intrebari teoretice
25-04-2012, 08:16 PM
Răspuns: #1
Intrebari teoretice
In speranta ca acest topic va ajuta vreodata cel putin un om...voi face urmatoarea incercare.

Va propun ca acest topic sa fie unul al intrebarilor teoretice legate de materia la clasa si/sau facultate.

Daca de exemplu nu va e clar un lucru ce tine de matematica(o anumita problema, teorema, rezultat, etc) postati aici informatiile legate de respectivul lucru(context, enunt, orice fel de detalii) iar eu voi incerca, in masura in care voi putea, sa va ofer raspuns la intrebari. In acelasi timp, ii invit pe restul membrilor acestui forum(prezenti sau viitori) sa raspunda in cazul in care stiu raspunsul.

Daca de exemplu intrebarea poate parea banala in ochii unora si va e jena...va invit sa imi dati mesaj pe privat si in masura timpului liber si a priceperii va voi raspunde.

O ultima rugaminte ar fi ca intrebarile sa fie strict legate de lucrurile pe care nu le stiti si nu sa ma intrebati doar ca sa aveti ocupatie.
Va astept cu drag!
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
11-05-2012, 07:42 AM
Răspuns: #2
RE: Intrebari teoretice
Ce este o inecuatie?
12-05-2012, 01:13 PM (Ultima modificare: 12-05-2012 01:14 PM de Dragos_c.)
Răspuns: #3
O inecuatie este o comparatie intre doi termeni, cu cel putin o necunoscuta.

De exemplu 2x<14 sau x^2>20

Insa tu dai o problemacu inecuatii pe forum si nu stii sa o rezolvi???
13-05-2012, 08:00 AM
Răspuns: #4
Am pus intrebarea "Ce este o inecuatie" deoarece vad ca nimeni nu se inghesuie sa faca problema "Sa se rezolve inecuatia .".Eu am incercat sa rezolv aceasta inecuatie de gradul 3 prin transformarea ei intr-o ecuatie de gradul 3,dar este destul de greu de rezolvat chiar si asa.......Asa incat astept sa vad rezolvarea inecuatiei.......
14-05-2012, 02:58 PM
Răspuns: #5
Aici intrebi ceva daca nu stii, nu ca sa faci aluzie la alte intrebari ale tale. Eu as vrea sa o rezolv insa nu am varsta necesara. Nu trebuie sa postezi in toate topicurile problema ta.
14-05-2012, 09:34 PM
Răspuns: #6
(13-05-2012 08:00 AM)Iulian A scris:  Am pus intrebarea "Ce este o inecuatie" deoarece vad ca nimeni nu se inghesuie sa faca problema "Sa se rezolve inecuatia .".Eu am incercat sa rezolv aceasta inecuatie de gradul 3 prin transformarea ei intr-o ecuatie de gradul 3,dar este destul de greu de rezolvat chiar si asa.......Asa incat astept sa vad rezolvarea inecuatiei.......

Salut, eu cred ca inecuatia este imposibil de rezolvat!Motivul:Daca x este real atunci nu avem cum sa comparam nr complex din stanga cu 0!Daca x este complex..exista 2 posibilitati:x sa fie de forma a*i la putere para..sau i la putere impara.Daca luam cazul in care i este la puterea 2n atunci x la puterea a3a=-1 sau 1..depinde, dar nr 5ix ramane complex..deci nu se poate compara din nou.Daca luam cazul in care i este la puterea 2n+1 atunci x la puterea a3a este nr complex..deci iar nu avem cum sa comparam.Deci in concluzie:Solutia este multimea vida.
15-05-2012, 06:44 PM (Ultima modificare: 15-05-2012 06:54 PM de Iulian.)
Răspuns: #7
Salut,maestrulvlad,
Eu am increcat sa transform inecuatia de gradul 3 intr-o ecuatie de gradul 3 de forma , unde c este un numar real negativ si chiar si asa este greu de rezolvat aceasta ecuatie,dar cu programul de calcul "WolframAlpha" aceasta ecuatie da totusi solutii si deci asta inseamna ca inecuatia se poate rezolva.....Eu as vrea sa gasesc aceleasi solutii fara ajutorul calculatorului........
16-05-2012, 03:09 PM
Răspuns: #8
(15-05-2012 06:44 PM)Iulian A scris:  Salut,maestrulvlad,
Eu am increcat sa transform inecuatia de gradul 3 intr-o ecuatie de gradul 3 de forma , unde c este un numar real negativ si chiar si asa este greu de rezolvat aceasta ecuatie,dar cu programul de calcul "WolframAlpha" aceasta ecuatie da totusi solutii si deci asta inseamna ca inecuatia se poate rezolva.....Eu as vrea sa gasesc aceleasi solutii fara ajutorul calculatorului........

Nu se poate rezolva de om, deoarece solutiile acelei ecuatii sunt imposibile de gasit.
16-05-2012, 03:57 PM
Răspuns: #9
Ideea e sa iei acele numere complexe de forma a+bi astfel incat daca inlocuiesti x cu a+bi, numarul obtinut din sa aiba partea imaginara zero. Problema e ca daca faci asta...ajungi la niste formule destul de complicate si eu unul nu prea reusesc sa le dau de capatBig Grin
16-05-2012, 07:58 PM
Răspuns: #10
(16-05-2012 03:57 PM)cipriancx A scris:  Ideea e sa iei acele numere complexe de forma a+bi astfel incat daca inlocuiesti x cu a+bi, numarul obtinut din sa aiba partea imaginara zero. Problema e ca daca faci asta...ajungi la niste formule destul de complicate si eu unul nu prea reusesc sa le dau de capatBig Grin

Eu am verificat si cu wolframapha..si ecuatia are niste solutii..ca daca le ghicesti, poti linistit sa te faci ghicitor.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 2 Vizitator(i)