Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 2 Voturi - 5 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CONTESTATII
02-05-2012, 06:00 PM
Răspuns: #31
RE: CONTESTATII
Scuzele mele. Voi revedea lucrarea in seara aceasta.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
02-05-2012, 07:20 PM
Răspuns: #32
(02-05-2012 05:17 PM)BOUROS IOANA A scris:  sunt dezamagita de cel care a corectat :

"La subiectul 4 scrierea lui 10! este10!= 2 la puetrea 6 X 3 la puterea 4 x 5 la puterea 2 x 7 si nu cu 2 la puterea 8 cum ai scris tu.
De aici ti s-a stricat toata rezolvarea.
Punctajul ramane nemodificat."

corect este 10!= 1x2x3x4x5x6x7x8x9x10 = 1x2x3x2x2x5x2x3x7x2x2x2x3x3x2x5= 1x 2 la puterea 8x 3 la puetrea 4 x 5la puterea 2x 7
Deci corect este cum am scris eu.

"La subiectul 2 ti s-au scazut puncte pentru aplicarea gresita la punctul a) a teoremei celor 3 perpendiculare.
Aici astept parerea ta."

Eu consider ca am aplicat corect teorema celor trei perpendiculare : SA perpendiculara pe plan ABC , AC perpendiculara pe DB , SO perpendiculara pe DB si DB perpendicular pe SA, DB perpendiculara pe planul SAC deci si pe SC.

La subiectul 6 am luat doar 7 puncte desi eu am rezolvat problema corect ( conform cu ce ati editat in subiecte ).

Totusi cred ca la corectat trebuie sa participe profesori si nu elevi.

ASTEPT UN RASPUNS.

Deci, tu nu ai gresit la faptul ca ai fi scris gresit 10! (ai scris bine pe 10!) ,dar practic ce ai gasit tu a fost un fel de caz particular... Problema are 3 solutii...prin rezolvarea ta ai gasit o singura solutie si practic nu te-ai apropiat mai deloc de ce-a de-a treia solutie (ce-a de-a doua solutie se deducea din ce ai scris tu).,...cu alte cuvinte, tu ai luat un caz particular si nu ai demonstrat macar ca e singura solutie (modul in care ai scris tu pe 10!)...bine...nici nu se putea!

OBS! Conventie: 0!=1...care mai dadea 2 solutii in afara de cea pe care ai dat-o tu... Aceasta problema au avut-o toti participantii...au dat o singura solutie din 3.

Acum...la subiectul 6 am scazut la toti cate un punct pentru ca nu ati scris cazul de egalitate si la majoritatea concursurilor se scade...
(Acum o sa vorbesc cu ciprian ca i-a dat lui Vlad Nicoras maxim la ambele subiecte...si dak el considera ca la problema 6 nu se puncteaza cazul de egalitate sper ca o sa dea la toti 3 maxim...)
02-05-2012, 07:44 PM
Răspuns: #33
Bine am inteles cu 0! si ca trebuia sa obtinem 3 solutii. ( si nu ceea ce ati raspuns initial ca 10! = 2 la puterea 6..... )

Dar daca toti am gasit o singura solutie consider ca trebuie sa avem acelasi punctaj.

Dar va rog sa verificati si problema 2 - consider ca am aplicat teorema celor trei perpendiculare corect.

Cu mult respect,

Ioana
02-05-2012, 07:53 PM (Ultima modificare: 02-05-2012 08:51 PM de emiemi.)
Răspuns: #34
(02-05-2012 07:44 PM)BOUROS IOANA A scris:  Bine am inteles cu 0! si ca trebuia sa obtinem 3 solutii. ( si nu ceea ce ati raspuns initial ca 10! = 2 la puterea 6..... )

Dar daca toti am gasit o singura solutie consider ca trebuie sa avem acelasi punctaj.

Dar va rog sa verificati si problema 2 - consider ca am aplicat teorema celor trei perpendiculare corect.

Cu mult respect,

Ioana

Eu nu zic ca nu e bine cum ai aflat solutia, dar in acest caz trebuia sa demostrezi ca e singura posibilitate de a il scrie pe 10!...(in modul in care cerea problema)...ceea ce ar fi imposibil pentru ca nu este singura! Din ceea ce ai scris tu este ca si cum ai fi gasit o solutie si gata...adica nu ai analizat toate cazurile....si se considera rezolvarea ta ca si cum ai o ecuatie, ai gasit o solutie si ecuatia e rezolvata...

P.S.:ceilalti au avut rezolvare foarte diferita de a ta...

La subiectul 2 nu are ce cauta teorema celor 3 perpendiculare la a) ... o sa vezi rezolvarea corecta cand se vor afisa baremele... in plus, ai mai gresit si la c) la calcule ... trebuia sa iti dea ... si deci s-a dus rezultatul...
Eventual imi poti da emailul si sa iti trimit solutii la probleme! (daca nu vrei sa il afle toti poti sa imi dai PM)
02-05-2012, 09:18 PM
Răspuns: #35
aia cu a fost o neatentie din partea mea si imi cer scuze pentru ea. Am sa vorbesc cu emi si vedem in ce masura se vor modifica rezultatele.
02-05-2012, 09:37 PM
Răspuns: #36
Este OK.
Am inteles unde am gresit prin ambilitatea d-lui sau dnei emi.
Au fost unele erori in comunicare .
Va multumesc
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)